rozpocet-stavby-kluce

Dom na kľúč

Alebo aj stavba na kľúč sa stáva čoraz viac populárnejším riešením pre mladých ľudí. Ak sa chcete dozvedieť prečo je tomu tak a či je to naozaj vhodné riešenie, ste na správnom mieste.

Ako to celé funguje?

V prípade domu na kľúč nechávate všetko na odborníkov. Vaša úloha spočíva len vo vlastnení vysporiadaného pozemku. Odborníci sa následne postarajú o hrubú stavbu a rovnako aj o interiér a jeho zariadenie. Všetky administratíva, nákup materiálu či zháňanie remeselníkov má na starosti firma. Nasťahovať sa môžete v podstate hneď po tom, ako sa vám odovzdajú kľúče. Z toho vyplýva, že bývanie na kľúč šetrí čas, energiu a psychické zdravie.

Domy na kľúč sú ponúkané spoločnosťami, ktoré sú schopné postaviť celý dom jedným tímom ľudí, prípadne sa postarajú o vlastných dodávateľov a ďalšie tretie firmy, ktoré spolupracujú na dokončení domu. Stavba na kľúč prináša mnoho výhod, ale aj nevýhod. Odporúča sa, dobré si ich zhrnúť naraz a zhodnotiť.

Výhody

Jednou z mnohých výhod je záruka. Tú získate hneď na niekoľko rokov spolu s garanciou opravy nájdených závad. Samozrejme, dôležitý predpoklad pre hladký priebeh reklamácie spočíva v dôveryhodnej firme, s ktorou budete spisovať všetky podrobnosti (cena, materiál, termíny, reklamácie..) v zmluve o dielo.

Detailná zmluva o dielo a projektová dokumentácia sú kľúčové

Ďalším plusom je, že nemusíte byť odborník a učiť sa nové veci. Podstatné je, mať jasnú predstavu o vysnenom bývaní a aby ste pritom mysleli do budúcnosti. Samozrejme, nie je na škodu nechať si poradiť od skúseného architekta, či projektanta. Nenechajte nič na náhodu a presvedčte sa na vlastné oči, ako stavba prebieha. Plánujte, objavujte nedostatky už počas stavby.

Domy na kľúč sa častokrát postavia omnoho rýchlejšie. Pre každú takúto stavbu je teda dôležitý časový plán s termínmi. Mnohé firmy ponúkajú domy spolu s úpravami terénu, okolia, príjazdu a ponúkajú taktiež vysadenie zelene. Treba sa len informovať a určite osloviť niekoľko firiem naraz.

Dom na kľúč pri odovzdávaní

Nevýhody

Aj toto na prvý pohľad skvelé riešenie výstavby má hneď niekoľko nevýhod. Keďže výstavbu prenechávate na ,,cudziu“ firmu, ktorá môže na niektoré odborné činnosti prizvať ďalšiu ,,cudziu“ firmu, namiesto toho, aby ste si to urobili svojpomocne, celkové náklady sa môžu vyšplhať vysoko. Vysoké je tu aj riziko použitia lacnejších materiálov. Práve kvalita je to, na čom môže dodávateľ ušetriť.

Čo sa týka financií, problém môže byť aj to, že dodávateľ žiada zálohu, prípadne vyplatenie po častiach. Z toho vyplýva potreba našetriť si ešte pred samotnou výstavbou, čo nemusí každému vyhovovať. Vybavenie hypotéky na neexistujúci dom je tiež často problémom, najmä ak nemáte nič, čím by ste ručili.

Hypotéka na neexistujúci dom je tiež často problémom.

Rodinný dom na kľúč je predovšetkým určený pre ľudí, ktorí sú zaneprázdnení, majú málo vedomosti o stavbe a vedia, že svojpomocná výstavba rodinného domu pre nich nie je tým vhodným riešením. Existuje množstvo firiem, ktoré ponúkajú tento druh služieb komplexne a veľmi odborne, s dobrými riešeniami a dodacou dobou. Práve tieto kritéria sú základom úspechu.

Comments are closed.